Spædbarnshoved til træning af venepunktur i hovedbundens vener
Træningsmodel af et spædbarnshoved i naturlig størrelse med palpable vener i hovedbunden, som kan fyldes med kunstigt blod. Til pædiatrisk og neonatal uddannelse.
- På lager – levering 4-8 dage
- Billigste fragt fra 201 kr.
- Betal med kort, MobilePay eller Klarna
- Personlig kundeservice på telefon og e-mail
- Svensk webshop siden 2008
Træn venepunktur i hovedbundens vener hos spædbørn
Venøs adgang hos spædbørn er krævende: Venerne er små, strukturerne er sarte, og sikker teknik kræver øvelse. Modellen gengiver et spædbarnshoved i naturlig størrelse med venerne i hovedbunden til punktur- og injektionstræning.
Venerne kan palperes og fyldes med blodlignende væske via et slangesystem. Dermed kan man øve både selve punkturen og trinnet før – at lokalisere og vurdere egnede vener.
Venerne kan punkteres mange gange, før modellen skal udskiftes, så hovedet er velegnet til gentagen træning på kurser, i praktisk undervisning og som eksamensforberedelse. Modellen er kompakt, let og hurtig at stille op.
Anvendelsesområder
- Pædiatrisk og neonatal uddannelse
- Sygeplejerske- og lægeuddannelse
- Færdighedslaboratorier og simulationstræning
- Øvelse i at lokalisere, palpere og punktere vener i hovedbunden
- Forberedelse til praktiske eksaminer
Specifikationer
- Spædbarnshoved i naturlig størrelse
- Palpable vener i hovedbunden
- Venesystem, der fyldes via slangesystem
- Kan bruges med blodlignende væske
- Vægt: 1,27 kg
Træningsmodel til uddannelse og færdighedstræning – ikke beregnet til pleje eller behandling af mennesker eller dyr.